Przewozy Regionalne wydały komunikat, w którym podkreslają, że podejmują szereg działań polepszających swoje funkcjonowanie. „Dotyczą one ugruntowania pozycji rynkowej Przewozów Regionalnych i udogodnień dla swoich pasażerów. Podjęte działania spółki zostały już pozytywnie ocenione m.in. przez Urząd Transportu Kolejowego” – czytamy w komunikacie.
Przewozy Regionalne codziennie uruchamiają 1,8 tys. pociągów i są największym przewoźnikiem pasażerskim w Polsce pod względem liczby przewożonych pasażerów. Spółka zapewnia, że dokłada wszelkich starań, aby zaoferować większą wygodę sowim pasażerom i stara się zachęcić nowych klientów do korzystania ze swoich usług. W tym celu Przewozy Regionalne poszerzyły ostatnio swoją ofertę związaną z możliwością zakupu biletów przez Internet i udoskonaliły oraz zwiększyły liczbę kanałów informacyjnych, dzięki którym można dowiedzieć się więcej zarówno na tematy bieżące (związane z rozkładem jazdy itp.) czy uzyskać dane o funkcjonowaniu samej spółki. – Pracując nad umocnieniem pozycji rynkowej spółki, unowocześniamy usługi, które służą naszym pasażerom – mówi Elżbieta Grudzień – członek zarządu, dyrektor finansowy Przewozów Regionalnych.
Ponadto, Przewozy Regionalne jako jedyny przewoźnik kolejowy w Polsce uruchomiły kasy wyposażone w system tłumacza języka migowego i angielskiego on-line oraz system bezpłatnej informacji iSMS. Inicjatywy te zostały docenione przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji, które uhonorowało spółkę nagrodą „Złota Jakość Roku”.
Tabor się zmienia
Przewozy Regionalne podkreślają w komunikacie, że systematycznie dokonują modernizacji posiadanych pociągów. „Dzięki temu pasażerowie w wielu miejscach w Polsce, np. w województwach: warmińsko-mazurskim, lubelskim, zachodniopomorskim, łódzkim i świętokrzyskim, codziennie docierają do miejsc przeznaczenia nowymi lub zmodernizowanymi elektrycznymi zespołami trakcyjnymi i szynobusami posiadającymi wiele nowoczesnych rozwiązań” – głosi komunikat Przewozów Regionalnych.
– Stała współpraca z marszałkami pozwala nam na udoskonalanie naszej oferty, z której korzystają mieszkańcy prawie wszystkich regionów Polski, a także umożliwia wiele innych działań ugruntowujących rynkową pozycję naszej spółki - mówi Paweł Stefański, członek zarządu, dyrektor ds. techniczno-eksploatacyjnych Przewozów Regionalnych, pełniący obecnie obowiązki prezesa.
Restrukturyzacja w toku
O zmianach mających na celu usprawnienie działalności Przewozów Regionalnych członkowie zarządu spółki mówili podczas odbywającego się niedawno w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Z uczestnikami Kongresu dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat funkcjonowania rynku kolejowego w Polsce - uwzględniając ostatnie dokonania Przewozów Regionalnych.
Spółka kontynuuje program restrukturyzacji i konsekwentnie pracuje nad zmniejszaniem straty oraz ogólną poprawą kondycji finansowej. Ostatnio zawarta została ugoda na spłatę wierzytelności wobec zarządcy infrastruktury kolejowej.
UTK: Potrzeba kontynuacji działania spółki
Spółka podkreśla, że zostało to docenione przez Urząd Transportu Kolejowego, który wyraził opinię, że porozumienie z PKP PLK wpłynęło na wzrost zaufania i poprawę konkurencyjności Przewozów Regionalnych, zwłaszcza poprzez podniesienie standingu finansowego spółki i - w konsekwencji - realność pozyskiwania zewnętrznego finansowania.
– Biorąc pod uwagę podpisane umowy i trwające negocjacje umów o świadczenie usług publicznych z Marszałkami Województw, w tym udzielane przez Marszałków Województw wsparcie finansowe, przedstawione stanowiska głównych wierzycieli (PKP PLK i PKP Energetyka) podnoszące wiarygodność finansową Spółki, a przede wszystkim podpisaną z PKP PLK Ugodę sądową, należy podkreślić potrzebę kontynuacji działania Przewozów Regionalnych na rynku przewozów kolejowych – podsumowuje w swoim stanowisku Urząd Transportu Kolejowego.
UTK pozytywnie ocenił też przyjęcie i realizację przez spółkę Wieloletniego Planu Działalności, którego celem jest m.in. poprawa wyników finansowych poprzez kontynuację działań naprawczych.